Топлинните обриви се появяват, когато потта попадне под кожата. Тъй като бебетата имат по-малки потни жлези и са по-малко способни да регулират телесната си температура, те са по-уязвими към топлинен обрив, спрямо възрастните. Стегнатите дрехи, пелените и одеялата също могат да предизвикат топлинни обриви. В повечето
случаи обривът изчезва самостоятелно без лечение.
Бебетата имат малък контрол върху околната среда и не могат да свалят допълнително облекло или да се отдалечават от източниците на топлина.
Телата на бебетата са по-малко ефективни при регулиране на температурата.
Бебетата са склонни да имат повече кожни гънки, които могат да задържат топлина и пот.
Съществува и т.нар. топлинен обрив.
- Видове топлинен обрив
Miliaria се появява, когато в кожата попадне пот. Потта дразни външния слой на кожата и причинява обрив.
Лекарите разделят топлинния обрив на три вида въз основа на неговата тежест:
Miliaria ruba е най-често срещаният вид топлинен обрив. Този вид обрив се случва, когато има запушване на потните жлези, в близост до повърхността на кожата, или епидермиса, и втория слой на кожата, или на дермата. Той причинява обезцветяване и предизвиква зачервяване и сърбеж.
Miliaria crystallina е най-малко тежката форма на топлинен обрив. Това се случва, когато има запушване на потните жлези в епидермиса (най-външния слой на кожата). Този вид топлинен обрив може да предизвика малки, бели мехури и усещане за пареща, гореща кожа.
Miliaria profunda е най-тежкият тип топлинен обрив, но това е рядкост. Когато потта попадне в кожата, тя може да предизвика интензивно зачервяване и парене. Бебетата с miliaria profunda могат също да развият признаци на топлинно изтощение. Обривът обикновено обхваща цялото тяло, като много бързо се разпростира.
ПРЕПОРЪКИ – Какво да правим, при появата на обриви?
Родителите могат да облекчат дискомфорта на бебето и да ускорят лечението със
следните методи:
Преместете детето на хладно място при първите признаци на топлинен обрив.
Дръжте кожата хладна и суха.
Нанесете хладен компрес върху засегнатата област.
Изкъпете детето и след това внимателно попийте тялото, така, че да се уверите, че е подсушена кожа добре.
Редовно почиствайте гънките на кожата, за да сте сигурни, че повторната поява на пот, няма да влоши обрива.
Оставете бебето без дрехи за около час, за да запази кожата си хладна.
Дръжте бебето добре хидратирано. Това може да включва кърмене при малките бебета, а при по-големите – да се осигури постоянен достъп до вода.
Не използвайте кремове за обриви по кожата, освен ако лекарят не препоръча специфичен крем. Топлинен обрив не е алергична реакция и не е суха кожа. Използването на кремове, които лекуват тези състояния, може да не помогне.
За да избегнете появата на всякакъв тип обриви, предизвикани от Слънцето или високите температури:
Обличайте бебетата в подходящите за сезона дрехи. Не е необходимо те винаги да са в пелена или да са покрити с одеяло, особено при топло време. Подбирайте памучни материи и летни облекла като: къси панталони, рокли, бодита с къс ръкав или летни гащеризони.
Изберете свободно, дишащо бельо.
Не излагайте бебетата на слънце и директна слънчева светлина. Слънцезащитните кремове не са превантивна мярка срещу обриви.
В горещо време бебетата трябва да са в хладни стаи. Така ще се гарантира тяхната оптимална температура и комфорт за тялото.
Избягвайте да поставяте бебето директно пред отоплителни тела или други източници на топлина.
Наблюдавайте бебетата за признаци на прекомерно изпотяване. Ако бебето изглежда зачервено или се изпотява, преместете го в по-хладна зона. През летния сезон се препоръчва по-често да къпете бебетата (2-3 пъти дневно).
Автор: Д-р П. Боранов
Кърменето е най-естаственият начин за хранене на бебето. Вашата кърма е предназначена специално за вашето бебе!
прочети ощеКак да поставяме граници и морални норми? Как да научим децата на добродетели?
прочети ощеВсички родители се притесняваме и винаги имаме много въпроси свързани с хигиената и здравето на нашето дете по време на пандемия и не само. Дезинформацията в интернет води до допълнителна несигурност за случващото се около нас и нашите деца. Затова решихме да Ви запознаем с информация предоставена от здравните експерти на Уницеф.
прочети ощеПоследните поколения деца са израснали със смартфони, телевизори и таблети, които са част от ежедневието им. Учените се питат „Може ли новият дигитален век да повлияе на мозъка или начина на мислене на детето“? Какви са ефектите от екранното време за децата?
прочети още