Когато отичатаме растежа на бебето, отбелязваме и периодите, в които постепенно се разнообразява храната му и се цели да се приближи по състав, вид, вкус и консистенция, до храната на възрастните. Но това не означава, че са позволени всякакви храни. Добре е да акцентираме върху нуждата от конкретните хранителни съставки и витамините, които бебето е нужно да приема, чрез храната, с която се храни. Кои са те и с какво да храним детето след първата година, ще ни каже Доктор Петър Боранов –практикуващ лекар по обща медицина в град Варна.
- Д-р Боранов, разкажете ни малко повече - как да разберем точния момент за смяна на храната?
Д-р Боранов: - Ако трябва да бъда честен, по-важен е периода след навършване на 6 месеца. Разнообразяването на храната трябва да започне именно тогава. Ако се започне по-рано съществува риск от развитието на анемия, хипотрофия, рахит. Ако започне по-късно съществува риск от алергизиране и затлъстяване с неблагорпиятни прояви в по-късните етапи на живота.
Захранването на детето трябва да започне на 6 месечна възраст, като това трябва да бъде един целенасочен и постепенен процес. Захранването започва като замяна на едно кърмене с по-консистентна храна. Това може да бъде зеленчуково пюре или каша (по възможност безглутенова или на млечна основа). На 7 месечна възраст заместваме едно кърмене с месно-зеленчуково пюре, млечно-плодов кисел, редуващ се по-късно с каша. На 8 месечна възраст – пасирана попара със сухар и сирене, масло, вода. На 9 месечна възраст – 50 мл бульон, стърган пресен плод, жълтък от яйце (1/4 или 1/2) – твърдо сварен! 10 до 12 месечна възраст – четирикратно хранене през 4 часа. Детето да се кърми сутрин и вечер. Храната различна от мляко да се дава с лъжичка, а не с биберон!
NB! Спазвайте следните няколко неща:
* Кърмене до 2 годишна възраст!
* Кърмене при поискване!
* Нощно кърмене!
* Захранването да започне с безглутенови млечни каши, обогатени с Fe (Обогатени с желязо)
* Да не се дава тревен чай!
* Да не се дават сокове с подсладители!
* Неадаптирано краве мляко да НЕ се дава преди 9 месечна възраст!
* Кисели млечни продукти да се дават след 10 месечна възраст!
* Стъргани плодове да се дават на 9-10 месечна възраст!
* Не се препоръчват глутен съдържащи продукти, ядки, яйца, краве мляко, риба, цитруси, захар, мед и други алергизиращи продукти!
Що се отнася до периода от 1г. до 3 г. Храненето може да бъде по-разнообразно. Трабва да се знае, че това е период на усилено физическо и нервно-психично развитие, и здравословното, правилно и пълноценно хранене, е ключов фактор за нормалното му протичане! Да не се експериментира с вегетариански и веган диети, защото липсата на животински продукти в диетата на бързо растящият детски организъм, води до сериозни нарушения в нормалното развитие – физическо и нервно-психично!
- Кои храни са най – ценни за здравето и организма на бебето?Всички от тях ли трябва да бъдат под формата на каша или пюре?
Д-р Боранов: - За улеснение на родителите, които имат известни затруднения с подбиране на правилните продукти за здравословното и пълноценно хранене на своето дете, има разработени модели (Пирамиди на здравословното хранене) за правилно хранене. Тези пирамиди могат лесно да бъдат намерени в инернет или в педиатричните консултативни центрове.
Трябва да се набляга повече на храните, които са в основата и средата на пирамидата и по-малко на тези на върха!
След 1г. постепенно трябва да започнем прехода от течни и кашави храни към по-консистентни храни. В този период започва развитието на дъвкателните движения.
Трябва да се спазват енергийните нужди на детския организъм:
На 1г. – 700-800 kCal/24h
На 2г. – 1000 kCal/24h
На 3г. – 1200 kCal/24h
Въглехидратите трябва да заемат 40-65% от kCal/24h.
Приемът на фибри се увеличава с възрастта.
Мазнините трябва да заемат около 30-40% от kCal/24gh.
Протеините за периода от 1г-3г трябва да е 1,1g на КГ телесна маса за 24h или 5-20% от kCal/24h.
ДА СЕ ИЗБЯГВАТ:
Много сладки десерти и храни с голямо съдържание на захар.
Безалкохолни газирани напитки.
Напитки с плодов вкус (натурални сокове).
Зърнени закуски със захар.
Чипсове.
Продукти, които могат да задавят детето – чипсове, ядки, парчета суров морков, пуканки, грозде, дъвки, твърди бонбони.
- Препоръчвате ли конкретни марки бебешки каши и пюрета или домашния метод на приготвянето им е препоръчителен?
Д-р Боранов: - Децата трябва да се хранят с любов! Най-добрата храна е тази, която мама приготвя.
- Кои витамини са необходими за растежа на бебето след 1 г?
Д-р Боранов: - Витамин А – помага не само за нормалното развитие и растеж на детето, но е важен за изграждането на тъканите и костната система. От особено значение е за здравето на очите, кожата, и имунната защита. Храни с богато съдържание на витамин А – мляко, сирене, яйца, картофи, моркови, тиква.
Витамин В (група витамини включваща – В2, В3, В6, В9, В12) – тази група витамини е важна за нормалното протичане на метаболитните процеси, както и за кръвотворенето и развитието на нервната система. Съдържат се в храните от животински произход – бяло и червено месо, пиле, риба, мляко, яйца, сирене. Храните от растителен произход като ядки и варива (боб, леща и др.) съдържат малко количество и то не всички витамини от тази група. Набавянето на витамините от група В само чрез растителни храни е груба грешка!
Витамин С – подпомага възстановяването на еритроцитите (червените кръвни клетки, пренасящи кислород), костите и тъканите. Спомага за здравето на кръвоносните съдове, венците, стимулира имунната защита, подпомага абсорбирането на желязото от храната. Храни с богато съдържание на витамин С – чушки, броколи, домати, брюкселско зеле, зелени растения, плодове (особено в цитрусовите).
Витамин Д – регулира метаболизма на калция и фосфора в организма. Необходим е за правилното развитие на костите и зъбите. Храни с богато съдържание на витамин Д – млечни продукти и рибено масло. Огранизмът може сам да синтезира съответният витамин чрез излагане на слънчева светлина.
Витамин Е – Укрепва имунната система и има значение за здравето на кръвоносните съдове. Храни с богато съдържание на витамин Е са: зеленчуците, ядките, плодовете, семената.
- Освен витамините, минералите също заемат голяма част от необходимите за нормалните растеж и развитие на децата. Основните минерали са – Желязо, Магнезий, Калций, Калий, Цинк. Съдържат се в изброените по-горе храни от растителен и животински произход.
- Кога можем да прибавим и месото към менюто на бебето? То също ли се дава под формата на каша?
Д-р Боранов: - Още на 8-9 месечна възраст под формата месно-зеленчуково пюре.
- След 1г. възраст – като пасирана съставка на основното ядене.
- След 2г. възраст – непасирано, но добре приготвено (да е съобразено с дъвкателните възможности на детето)
NB! Месото трябва да е добре термично обработено!
- Прието е, на бебета до 2-3 години да не се препоръчват някои плодове, като ягодите, например. Бихте ли описали кои храни са напълно забранени до 3 години?
Д-р Боранов: - Храни като грозде, ядки, бонбони, пуканки, дъвки и др., които могат лесно да задавят детето!
- А какво е Вашето мнение за сухата храна, като някои бисквити например? Често тези продукти се предлагат на пазара, а някои от тях са предназначени за бебета.
Д-р Боранов: - Проверявайте предварително захарното съдържание на храните от този вид. Избирайте само тези с ниско съдържание на захар. Накисвайте добре бисквитите във вода или мляко преди консумиране. Съществува риск от задавяне при консумирането им сухи.
- Д-р Боранов, бихте ли описали правилнато, здравословно меню за едно ТРИ ГОДИШНО дете? /Закуска, обяд и вечеря/
1. Сутрешна закуска:
• основен компонент на закуската - 100 – 150 г
каша от овесени ядки, мюсли, корнфлейкс, макаронени изделия, сандвич, баница, кифла, попара със сирене
• напитка – 200 г
прясно мляко, билков чай, сок (плодов, зеленчуков)
• добавка (или подкрепителна закуска в 10.00 ч.) – 50 – 100 г
пресен плод или зеленчук
2. Обяд:
• супа – 100 г
При основни ястия, включващи месо супата е постна
• основно ястие - 130 г
Месни ястия - 5 пъти седмично. През 2-та безмесни дни - риба, зеленчуково-яйчеви ястия, бобови храни
Ако основното ястие не съдържа зеленчуци, задължително е да се включи гарнитура или салата от пресни зеленчуци според сезона
• десерт – 150 г (пресни плодове – 200 г)
Препоръчително е десертите да са на плодова основа
3. Следобедна закуска:
• основен компонент на закуската - 100 – 150 г
корнфлейкс, каша от овесени ядки, мюсли, кекс, козунак, сандвич, баница, кифла, макаронени изделия
• напитка – 200 г
сок (плодов, зеленчуков), медовина, айран, боза
4. Вечеря:
• основно ястие - 130 -150 г
постен гювеч, омлет, зеленчуково ястие със сирене, спагети, пица, пиле, риба
Ако вечерното ястие не съдържа зеленчукова компонента, задължително е да се включи салата от пресни сезонни зеленчуци
• десерт -150 г
мляко (кисело или прясно), плод.
На един хранителен прием да не се дава повече от 350-400 г храна.
- Считате ли, че в днешно време големия процент на затлъстяване при децата, се дължи на факта, че още от ранна възраст, родителите хранят децата си нездравословно?
Д-р Боранов: - Проблемът със затлъстяването е комплексен. Нездравословното хранене е само част от проблема. Други фактори са и заседналият начин на живот, ниската физическа култура, нездравословната семейна среда и др.
- Относно движението и активността на бебето до 3 години, какво бихте препоръчали на майките? Нужна ли е ежедневната гимнастика, като способ против затлъстяването, още от ранна възраст?
Д-р Боранов: - Децата са изпълнени с енергия, те сами знаят как да я изразходят с игри. Просто не позволявайте на децата да се застояват на телефона, таблета и компютъра. Насърчавайте ги да спортуват.
- А какво ще ни посъветвате за тези бебета, които нямат апетит? Как да провокираме апетита им, с кои храни?
Д-р Боранов: - Ще посъветвам родителите да експериментират с продуктите. Всяко дете има различен вкус и различно разбиране за „вкусна храна“. Просто избягвайте сладките храни.
Благодарим Ви за изчерпателните отговори! Считаме, че с тези ценни съвети дадохме добри насоки за децата, храненето и техния здравословен начин на живот. Крехката възраст от 1 до 3 години се оказва важен период от развитието на организма при децата. Добре е да улучим златната среда между здравословното хранене, витамините и необходимата ежедневна, двигателна активност на децата още от 6 месечна възраст!
Кърменето е най-естаственият начин за хранене на бебето. Вашата кърма е предназначена специално за вашето бебе!
прочети ощеКак да поставяме граници и морални норми? Как да научим децата на добродетели?
прочети ощеВсички родители се притесняваме и винаги имаме много въпроси свързани с хигиената и здравето на нашето дете по време на пандемия и не само. Дезинформацията в интернет води до допълнителна несигурност за случващото се около нас и нашите деца. Затова решихме да Ви запознаем с информация предоставена от здравните експерти на Уницеф.
прочети ощеПоследните поколения деца са израснали със смартфони, телевизори и таблети, които са част от ежедневието им. Учените се питат „Може ли новият дигитален век да повлияе на мозъка или начина на мислене на детето“? Какви са ефектите от екранното време за децата?
прочети още